Kryeministri britanik, Boris Johnson ka deklaruar se meshkujt biologjikë nuk duhet të lejohen të konkurrojnë në sportet e femrave. Kryeministri tha gjithashtu se prindërit duhet të përfshihen në vendimet që marrin fëmijët për të ndryshuar gjininë e tyre . Duke folur gjatë një vizite në një spital në Welwyn Garden City, Kryeministri tha:

Unë nuk mendoj se është e arsyeshme që fëmijët të konsiderohen të ashtuquajtur kompetent për të marrë vendime për gjininë e tyre ose trajtimet e pakthyeshme që mund të kenë. Mendoj se duhet të ketë të paktën përfshirje të prindërve.' Unë nuk mendoj se burrat biologjikë duhet të konkurrojnë në ngjarje sportive për femra. Ne do të kemi një ndalim të terapisë së konvertimit të homoseksualëve, e cila për mua është krejtësisht e neveritshme. Por ka kompleksitete dhe ndjeshmëri kur kaloni nga fusha e seksualitetit në çështjen e gjinisë. Atje, kam frikë, ka gjëra që mendoj se ende duhet të përpunohen.

UCI e ka bllokuar Bridges 21-vjeçare (sipër) nga hipja në garat e elitës së femrave pasi u lejua të konkurronte nga çiklizmi britanik

Johnson tha gjithashtu se gratë duhet të kenë hapësira në spitale, burgje dhe dhoma të zhveshjes, të cilat 'u dedikohen grave'. Gratë dhe vajzat në të gjithë Britaninë po braktisin sportet rekreative sepse po u bëhet presion për të konkurruar kundër grave transgjinore që janë biologjikisht meshkuj, kanë pohuar aktivistët. Johnson po përballet me rezistencë të ashpër lidhur me një vendim për të lejuar vazhdimin e praktikës, pavarësisht se me ngurrim pranoi ta shpallte atë jashtë ligjit për homoseksualët.

Lia Thomas, një grua transgjinore, notoi kohën më të shpejtë të grave në SHBA për notin 200 metra të lirë në dhjetor.

Burimi:dailymail Përktheu dhe përshtati|:JOQ ALBANIA

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃