E zuri gripi i shpendëve/ I burgosuri bëhet rasti i parë që rezulton pozitiv me H5N1

Një i burgosur në Kolorado ka rezultuar pozitiv me gripin e shpendëve. Sipas mediave të huaja, ky është rasti i parë në Shtetet e Bashkuara që nga fillimi i shpërthimit të virusit.

Rreziku për publikun është i ulët, kanë thënë zyrtarët shtetërorë të shëndetësisë, sepse është mjaft e rrallë të transmetohet nga njeriu tek njeriu gripi i shpendëve H5N1.

Prison Inmate Becomes First Confirmed Case Of Bird Flu In The US

Ndërkohë, Departamenti i Shëndetit Publik dhe Mjedisit në Kolorado tha se i burgosuri mund të ketë rënë në kontakt me pula të infektuara në një fermë shpendësh kur ka bërë punë sociale.

Colorado prisoner becomes first confirmed US case of H5 bird flu | The Independent

Gripi i shpendëve nuk transmetohet lehtë midis shpendëve dhe njerëzve, por mund të transmetohet nëse ka “kontakt të zgjatur”.

Deri më tani, asnjë rast tjetër nuk është konfirmuar tek njerëzit.

US confirms first case of H5 bird flu, when a Colorado prisoner became infected - knownews

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃