“Mami, kjo letër është një dhuratë për ty”-kështu fillon letra prekëse e vogëlushit Anatoli drejtuar nënës së tij të vdekur. Ai është 9 vjeç dhe së bashku me nënën e tij që quhej Galina, po përpiqej të arratisej nga qyteti Hostomel, disa kilometra në veri të Kievit për t’i shpëtuar luftës.

Ukraine war news from March 5: Ukraine accuses Russia of violating Mariupol ceasefire, Putin warns west against no-fly zone | Financial Times

Mirëpo, trupat ruse hapën zjarr mbi makinën e tyre dhe për Galinën ai ishte momenti i fundit. Anatoli, i njohur si Tolya, u shpëtua nga trupat Ukrainase, ndërsa kur i ra në dorë një fletore vendosi të shkruante mendimet e tij për nënën që nuk e kishte më.

Russian invasion of Ukraine may trigger biggest conflict since World War II'

“Nëse mendon se jam rritur kot, e ke gabim”-shkruan fëmija. “Mendoj se këto 9 vite kanë qenë më të mirat e jetës sime. Jam shumë mirënjohës për fëmijërinë time. Ti je mamaja më e mirë në botë dhe nuk do të të harroj kurrë. Shpresoj të jesh e lumtur në parajsë dhe shpresoj të shkosh në parajsë. Do të shihemi në parajsë. Do përpiqem të jem një djalë i mirë për të ardhur në parajsë tek ti.”-ka shkruar vogëlushi, ndërsa letra përfundon me një “puthje” dhe emrin e nënës së tij.

Burimi: topnynews.com|Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Ukraine war news from March 11: G7 moves to end normal trade relations with Russia, Macron warns of 'massive further sanctions' | Financial Times

I am grateful to you for my childhood, I will never forget you" - NY News.it – Top NY News

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃