Ligjet e fizikës mund të kenë nevojë të rishkruhen, pasi disa studiues kanë marrë matjet më të sakta të bëra ndonjëherë për një grimcë elementare.

Grimca, e quajtur bozoni W, është raportuar si më e rëndë se sa pritej sipas Modelit Standard të grimcave.

Ky zbulim i ri dhe shumë më i saktë mund të ketë një ndikim në mënyrën se si ne i kuptojmë ligjet e fizikës, pasi grimca elementare luan një rol në “ndërmjetësimin e forcës së dobët”.

Physics laws may need rewriting after 'surprising' particle discovery  baffles experts | Science | News | Express.co.uk

Për të kuptuar më mirë procesin e forcës së dobët, studiuesit janë përpjekur të llogarisin masën e bozonit W, duke përdorur të dhëna nga eksperimentet e fizikës së grimcave me energji të lartë, si ato të regjistruara nga Tevatron, përshpejtuesi i dytë më i fuqishëm i grimcave në botë, në 1985.

Ndërkohë, tashmë studiuesit kanë gjetur të dhëna se grimca është më e rëndë se sa mendohej më parë, siç raportohet nga mediat e huaja.

Law Of Physics May Need Rewriting After Baffling Discovery

Ky grup i të dhënave është rreth katër herë më i madh se çdo tjetër i përdorur më parë, me udhëheqësin e studimit, profesor Ashutosh V. Kotwal i Universitetit Duke.

New force of nature may have been found which would rewrite laws of physics  | Metro News

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃