Një variant i ri Covid është gjetur në Mbretërinë e Bashkuar, me qindra raste të zbuluara tashmë. Ekspertët paralajmëruan kohët e fundit për një lloj të ri Omicron-BA.2, i njohur ndryshe si “stealth” Omicron, që ishte shumë më i vështirë për t’u zbuluar.

Epo, Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar tani ka zbuluar një variant tjetër të quajtur “Omicron XE”, i cili ka prekur 637 njerëz.

Mutacioni në fjalë mendohet të jetë më i transmetueshëm se “Omicron” megjithëse nuk ka ende shumë të dhëna.

A new strain of Omicron has been detected in the UK. Credit: Alamy

Sipas një raporti nga Organizata Botërore e Shëndetësisë javën e kaluar, rasti i parë i XE u regjistrua në vend më 19 janar.

Simptomat e reja tani përfshijnë:

Gulçim, ndjenja e lodhjes, dhimbje trupi, dhimbje koke, dhimbje dyti, hundë të bllokuara ose të lëngshme, humbje e oreksit, diarre, temperaturë e lartë, kollë e vazhdueshme, humbje ose ndryshim në shqisën tuaj të shijes ose nuhatjes.

Burimi:www.ladbible.com | Përktheu dhe përshtati: JOQ ALBANIA

Omicron XE is thought to be more transmissible than previous strains. Credit: Alamy

FACT CHECK: Ne përpiqemi për saktësi të lajmit, por nëse shikoni diçka që nuk shkon,
klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃