Pas dy vitesh pandemi rikthehet “Sunny Hill Festival”! Ja datat kur do zhvillohet festivali muzikës në Prishtinë

“Sunny Hill Festival” është rikthyer. Pas dy vitesh ndërprerje për shkak të pandemisë, festivali muzikor do të zhvillohet në javën e parë të muajit gusht.

Mandatory Credit: Photo by STRINGER/EPA-EFE/Shutterstock (9787588a) British singer with Kosovo origin Dua Lipa performs on stage during the Sunny Hill Festival in Pristina,Kosovo, 10 August 2018. Dua Lipa performs in Pristina, Kosovo, Serbia - 10 Aug 2018

Në faqen zyrtare të saj në Instagram, informohet se festivali do mbahet në datat 4,5,6 dhe 7 gusht në Prishtinë, ndërsa nuk janë dhënë detaje se kush nga artistët me famë botërore apo shqiptarë do jetë i ftuar.

Sunny Hill Festival”, i cili organizohet nga këngëtari i Dua Lipës, Dukagjin Lipa synon promovimin e Kosovës dhe është mbajtur për herë të parë në vitin 2018.

Ai u organizua edhe një vit më vonë, në 2019-ën, por për shkak të pandemisë u pezullua për dy vitet e ardhshme.

Përveç Dua Lipës në festival kanë performuar edhe artistë me famë botërore si Calvin Harris dhe Miley Cyrus.

E pyetur gjatë një interviste për Financial Times mbi festivalin, ylli ndërkombëtar Dua Lipa u përgjigj: “Një vend ku mezi pres të kthehem është Shqipëria e Jugut. Shkova për dy javë verën e kaluar dhe bukuria atje është e pakrahasueshme. Uji është i njëjtë me Greqinë dhe ushqimi është i mahnitshëm. Po përpiqem të bëj sa më shumë njerëz të shkojnë në Shqipëri dhe Kosovë: dua të ndryshoj këndvështrimin e tyre se si janë këto vende. Festivali ynë ‘Sunny Hill’ do të përsëritet në Kosovë në gusht të këtij viti, dhe më pas do të kthehem me siguri në Shqipëri.”

© Panorama.al
Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃