“Po ndjehesh keq Vlad?”/ Mediat ndërkombëtare: Putin vuan nga Parkinsoni (Video)

PANORAMA PLUS/ Vladimir Putin dukej i dobët dhe i paqëndrueshëm në pamjet që supozohej se ishin nga një meshë në mesnatë për Pashkët Ortodokse, duke ndezur thashethemet rreth shëndetit të presidentit rus. Ai përtypi buzën dhe dukej i pasigurt për pozicionin e tij teksa qëndronte në Katedralen e Krishtit Shpëtimtar të Moskës së bashku me kryebashkiakun e qytetit Sergei Sobyanin.

Një Putin me pamje nervoz u shfaq i shpërqendruar teksa po shikonte shërbesën e kishës. Ai dukej se përtypte pjesët e brendshme të gojës së tij, duke u zhvendosur në mënyrë të pakëndshme, duke i shtuar një vorbull komentesh se presioni i pengesave ruse për luftën në Ukrainë po shkonte tek ai. Një gojë e thatë mund të jetë një simptomë e sëmundjes së Parkinsonit – një gjendje që Kremlini u detyrua ta mohonte se Putin vuante vitin e kaluar.

Presidenti rus ka parë thashethemet që qarkullojnë rreth gjendjes së tij fizike dhe mendore pasi u shfaqën pamjet e tij duke kapur tryezën para tij gjatë një takimi me një nga stafi i tij i lartë. Putini, 69 vjeç, u pa duke kapur tryezën dhe duke goditur këmbën furishëm, duke nxitur thashethemet për përkeqësimin e tij mendor. Mesha u drejtua nga udhëheqësi ortodoks rus Patriarku Kirill, i cili ka mbështetur pushtimin e Putinit në Ukrainë.

 Vëzhguesit thanë se veprimet e Putinit janë në përputhje me dikë që vuan nga sëmundja e Parkinsonit, e cila shkakton dridhje, lëvizje të ngadalshme dhe ngurtësi.

Kishat ortodokse lindore respektojnë kalendarin e lashtë Julian, dhe kështu Rusia po feston Pashkët Ortodokse më 24 Prill, më vonë se data e kalendarit katolik romak për Pashkë.

Putini u shfaq kohët e fundit në TV rus duke dhënë urdhra për trupat në Ukrainë për të bllokuar fabrikën e çelikut Azovstal në Mariupol, ku më shumë se 1,000 ukrainas janë mbajtur brenda, duke i rezistuar kontrollit të Kremlinit mbi qytetin.

“Një president i aftë nuk do të kishte nevojë ta mbajë veten të mbështetur me një dorë të shtrirë dhe nuk do të shqetësohej për t’i mbajtur të dyja këmbët të vendosura në tokë,” tha profesori Erik Bucy, një ekspert i gjuhës së trupit nga Universiteti Teksik i Teksasit. dielli.

Qëndrimi i dobët i liderit rus dhe fytyra dhe qafa e tij në dukje e fryrë ndezën spekulime për shëndetin e liderit rus, i cili thuhet se ka qenë në rënie që nga pushtimi i Ukrainës.

Këmbët e Putinit gjithashtu dukeshin mjaft të holla, duke sugjeruar se ai mund të vuante nga pesha ose humbja e muskujve, tha profesori Bucy.

“Jam i bindur nga shumë këshilla mjekësore se ai është një njeri i sëmurë dhe diagnoza më bindëse është se ai ka Parkinsoninë e hershme”, tha ish-këshilltari i mbrojtjes së qeverisë dhe NATO-s, Profesor Gëythian Prins, duke u shfaqur në Good Morning Britain.

VIJON…LEXO LAJMIN E PLOTE NE PANORAMA PLUS (KLIKO KETU)

© Panorama.al
Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃