Panorama Plus/ Disa foto të “The Beatles” para se të bëheshin të famshëm në të gjithë botën, janë bërë publike dhe do të dalin në ankand me një çmim pothuajse 10,000 £.

Koleksioni ikonë i imazheve i përket turneut gjashtë-ditor të grupit në qytetin bregdetar Weston-Super-Mare, dhe është krijuar nga fansja e tyre Sandra Woodruff në vitin 1963 përpara se ‘Fab Four’ të bëhej një sukses global.

Koleksioni përmban gjithashtu një copë kartoni të nënshkruar që reklamon të brendshmet e meshkujve, që Woodruff kishte ‘vjedhur’ nga dhoma e gjumit e hotelit të grupit rock.

Fansja hyri në dhomën e hotelit të grupit në “The Royal Pier Hotel” me miqtë e saj, shkrepi foto me ta dhe më vonë iu bëri disa foto të tjera djemve të grupit në plazh me fansat.

Në shortin e ankandit është e përfshirë gjithashtu një kujtesë që Woodruff kishte shkruar për “pushtimin” e saj në dhomën e gjumit të grupit gati 60 vjet më parë.

Woodruff rrëfen se si ajo dhe miqtë e saj u drejtuan në dhomën e The Beatles, nga grupi rival Gerry And The Pacemakers.

Zonja Woodruff shtoi: “Dhoma ishte e hapur, kështu që ne hymë brenda. Askush nuk ishte aty, garderoba ishte e hapur me një Bibël në një nga dy shtretërit, një letër për George në tryezën e zhveshjes dhe kopertinën me emrin e Gjonit. – Pra duhet të ketë qenë dhoma e gjumit e Gjonit dhe Xhorxhit. Unë mora etiketën e madhe të kartës nga një nga një grumbull pantallonash Wolsey Cotton Rib X. Gati thirrën policinë sepse shkuam atje lart!”

Adhuruesja e Beatles kishte gjithashtu aparatin e saj me vete dhe bëri disa fotografi të grupit duke nënshkruar autografe dhe duke biseduar me fansat. Pamje të tjera tregojnë Beatles duke pozuar në shkëmbinj përkrah Birkbeck Pier për një fotografi të famshme publicitare të bërë në atë kohë.

Woodruff dhe miqtë e saj kaluan dy ditë jashtë hotelit përpara se të merrnin kartën e saj të suvenirit dhe fotografi të tjera, të nënshkruara nga idhujt e tyre.

Drejtuesi i ankandit Andreq Stowe thotë se imazhet tregojnë se si ishin Beatles para se të arrinin famën globale.

Ai tha: “Këtu shohim The Beatles vetëm disa javë para se të bëheshin grupi më i famshëm në planet, duke biseduar me kënaqësi me fansat, duke firmosur autografe dhe në përgjithësi duke u argëtuar. Jetët e tyre nuk do të ishin kurrë njësoj. Të shohësh fytyrat e tyre të reja është vërtet prekëse, askush nuk mund ta parashikonte se sa të rëndësishëm do të bëheshin ata katër të rinj!

“Është një koleksion unik dhe në veçanti etiketa e të brendshmeve është një nga pjesët më të mira të relikeve të Beatles që kam hasur ndonjëherë. Jo vetëm që vjen me një histori fantastike, por është gjithashtu e nënshkruar nga të katër anëtarët. Është përfaqësimi përfundimtar i Beatle-mania.”- përfundoi ai.

Koleksioni Sandra Woodruff del në ankand në East Bristol Auctions më 27 maj 2022.

© Panorama.al
Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃