PANORAMA PLUS/ Eurovision Song Contest arrin në finalen e tij të madhe mbrëmjen e sotme në Torino, me pretendentë kryesorë për të fituar, Ukrainën, Italinë dhe Britaninë e Madhe.

Përfaqësuesi i Britanisë, Sam Ryder, është shndërruar në një yll të TikTok, i mahniti njerëzit aq shumë gjatë provave saqë basteshkruesit i kanë shkurtuar shanset e tij për të fituar.

Shumë mund të mendojnë: “Eurovizioni ka të bëjë me politikën”. Dhe deri diku mund të jetë e drejtë. Vendet shpesh shkëmbejnë vota me fqinjët e tyre. Nëse Greqia dhe Qipro nuk i japin njëra-tjetrës “pikë”, ndoshta do të provokonte një incident diplomatik, shkruan në analizën e tij,BBC.

Por disa studime, tregojnë se votimi politik rrallë ndikon fituesin e përgjithshëm. Për të marrë pikë të mjaftueshme, nevojitet një gamë e gjerë mbështetjeje që është e pamundur të arrihet vetëm përmes favorizimit. Megjithatë, votat politike ndikojnë padyshim në rezultatet e tabelës, ndërkohë që vendet e fundit janë të rezervuara për këngët më të këqija.

Këtë vit sigurisht që politika pritet të diktojë rezultatin. Ukraina është favoriti , pasi simpatia e publikut rritet pas pushtimit të Rusisë.

Por disa vëzhgues janë të kujdesshëm edhe ndaj këtij sugjerimi. A po mendon vërtet një 17-vjeçar në Talin ambiciet gjeopolitike të Vladimir Putinit kur marrin telefonin për të votuar në një konkurs kënge, apo po mendojnë: “Ai djali nga Belgjika duket “hot”?

Gjithsesi, gëzimi i Eurovizionit nuk ka të bëjë me analizimin e ndërlikimeve të sistemit të votimit. Bëhet fjalë për argëtimin në shfaqjet e çuditshme, të bukura, pasionante dhe të çuditshme që kontinenti (dhe Australia) parashtron.

Këtu është një vrojtim i shpejtë i momenteve që duhet të keni parasysh kur Finalja e Madhe të fillojë.

  1. Përfaqësuesi i Norvegjisë, si banane dhe ujk

Subwoolfer, përfaësuesit e Norvegjisë, të njohur si Keith dhe Jim, fshehin identitetin e tyre pas maskave të verdha ​​dhe sjellin një vështrim modern të historisë së Kësulëkuqes mbi një ritëm të madh shtëpiak.

“ Para se ai ujku të hajë gjyshen time, jepi atij ujkut një banane ”, këshillojnë ata përmes këngës.

2) Kënga për flokët e Meghan Markle

“In Corpore Sano”, e Serbisë është një këngë që u shkrua gjatë pandemisë nga dikush që me sa duket nuk ishte në gjendje të mirë. Një odë për higjienën personale, ajo shtron pyetjen e përjetshme: ” Cili është sekreti pas flokëve të shëndetshëm të Meghan Markle? Unë mendoj se hidratimi i thellë është ai që është “, përpara se të kaloj në një ekzaminim të ethshëm të higjienës personale dhe shton” rrathët e errët rreth syve tregojnë probleme me mëlçinë ”.

Këngëtarja Konstrakta (aka Ana Duric) zhvarros këto tekste me obsesion në murin e saj gjatë një nate veçanërisht të errët shpirtërore – një imazh që përforcohet kur ajo bashkohet në skenë nga një kor që intonon latinisht.

Në rast se kjo nuk ishte mjaft e çuditshme, ajo e kalon të gjithë performancën duke larë duart në një legen të vogël.

3) Rikthimi i Maneskin

 

Grupi italian i rokut Måneskin zuri vendin e parë në Eurovizionin e vitit të kaluar me këngën e tyre “Zitti E Buoni” dhe vazhdoi të bëhej një fenomen i vërtetë global, duke bërë turne me Rolling Stones, duke fituar një çmim MTV dhe duke shënuar një miliardë transmetime të hitit të tyre. beqare, Filles’.

“Sa netë kam kaluar në shtratin tim vitin e kaluar? Ndoshta 10,” qesh basistja Victoria De Angelis.

Grupi do të kthehet në skenën e Eurovizionit të shtunën mbrëma për të luajtur këngën e tyre të re, Supermodel, e cila u frymëzua nga “njerëzit e rremë” që ata takuan në LA vitin e kaluar.

“E di që nuk është kënga jonë më e thellë, por është e mirë”, thotë frontmeni Damiano David.

4) Përfaqësuesja e Spanjës

Në rrethana të ndryshme, këngëtarja kubano-spanjolle Chanel nuk do të ishte pjesë e konkursit. Dy vjet më parë, ajo ishte një nga pesë aktoret në listën e ngushtë për të luajtur Anita në Ëest Side Story. Roli përfundimisht i shkoi Ariana deBose.

Kënga pop e Chanel, SloMo, u shkrua fillimisht për Jennifer Lopez dhe ka një kërcim të denjë për vetë La Lopez. Për t’u siguruar që ajo mund të realizonte koreografinë pa humbur frymën, Chanel u stërvit për Eurovision duke kënduar ndërsa vraponte në një rutine.

Pas tre ditësh, ajo vendosi se sfida nuk ishte e mjaftueshme dhe filloi të vraponte me taka. Tani ky është përkushtimi.

5) A mund të fitojë përsëri Italia?

Konkursi i këtij viti ka sjellë shumë “kopjues” të Måneskins, shumica e të cilëve u skualifikuan që në gjysmëfinale – por Italia ka shkuar në drejtim të kundërt. Hyrja e tyre vjen nga Mahmood, një nënkampion në 2019, i cili është bashkuar me yllin e tij të popit italian Blanco për një baladë magjepsëse.

Brividi (përkthyer si “drithërima”) është një këngë që tregon se si, në dashuri, frika nga të qenit i papërshtatshëm është një përvojë universale, pavarësisht gjinisë, identitetit apo seksualitetit. “Do të doja të të dua, por e kam gjithmonë gabim ”, këndojnë dyshja.

Në Spotify, aktualisht është kënga më e luajtur nga konkursi i këtij viti.

Kjo nuk është një garanci për votat e së shtunës mbrëma (po sikur të gjitha ato shfaqje të vijnë nga italianët, të cilët nuk mund të votojnë për aktin e tyre?), por është një shenjë se Ukraina mund të mos ketë konkurrencë. Nëse Italia fiton, ajo do të jetë vendi i parë që do të ketë fitore të njëpasnjëshme që nga fitorja e Irlandës në fillim të viteve 1990.

6) Kostumi i Australisë

Sheldon Riley i Australisë shkroi këngën e saj, Not The Same, vite më parë si një mesazh për…

VIJONI LEXIMIN E ARTIKULLIT TE PLOTE NE FAQEN E PANORAMA PLUS

© Panorama.al
Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃