PANORAMA PLUS/ Dizajneri i famshëm Bob Mackie thotë se ishte një gabim i madh që Kim Kardashian u lejua të vishte fustanin ikonik të Marilyn Monroe në Met Gala këtë vit- gjashtë dekada pasi ai vizatoi skicën për dizajnin origjinal.

82-vjeçarja e përshkroi veshjen e fustanit nga Kim si ‘alarmante’, duke këmbëngulur se askush tjetër nuk duhet ta vesh. “Mendova se ishte një gabim i madh”, tha ai për ‘Entertainment Weekly’. ‘Marilyn ishte një perëndeshë. Një perëndeshë e çmendur, por një perëndeshë. Ajo ishte thjesht përrallore. Askush nuk fotografon kështu. Dhe kjo u bë për të. Ishte projektuar për të. Askush tjetër nuk duhet të shihet me atë fustan.’


Mackie, tani 82 vjeç, ishte vetëm 23 vjeç dhe punonte si asistent i stilistit Jean Louis kur vizatoi skicën e parë për fustanin, të cilin Monroe e veshi më 19 maj 1962

Kardashian veshi fustanin historik me lejen e drejtorëve të rrjetit të muzeve ‘Ripley’s Believe It or Not’, ku fustani 60-vjeçar është ruajtur në një mjedis të kontrolluar nga temperatura që kur u ble për një rekord prej 5 milionë dollarësh në vitin 2016. Mackie ishte vetëm 23 vjeç kur dizajnoi modelin origjinal të fustanit ndërsa punonte si asistent i legjendës së modës Jean Louis, i cili krijoi fustanin posaçërisht për Monroe për ta veshur kur ajo performoi “Happy Birthday” për presidentin e atëhershëm John F. Kennedy në maj, 1962.

Kjo nuk është hera e parë që ai shprehet duke kritikuar anëtarët e familjes Kardashian. Në nëntor 2021, stilisti sulmoi familjen e tyre duke thënë se “janë të famshme sepse janë të famshëm”. Ai gjithashtu i akuzoi për kopjimin e modeleve që ai krijoi për këngëtaren Cher gjatë viteve, duke thënë për Page Six: “Ata bënë shumë para, kështu që mendoj se ka diçka për të thënë për këtë. Disa prej tyre me të vërtetë kanë kopjuar rrobat e Cher-it. Unë i bëra ato dizajnime shumë vite më parë sa nuk shqetësohem për kopjimin e tyre. Është një lloj komplimenti, me të vërtetë.”

LEXOJE TE PLOTE TE PANORAMA PLUS

© Panorama.al

Te lidhura


Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃