Idrissa Gana Gueye humbi fitoren e Paris Saint Germain ndaj Montpellier të shtunën sepse nuk donte të luante me një fanellë me ngjyrat e ylberit, sipas raportimeve në mediat franceze. PSG mundi 4-0 Montpellier në Stade de la Mosson, me Lionel Messin që shënoi një dygolësh për skuadrën e Mauricio Pochettino.

Ish-mesfushori i Evertonit, Gueye udhëtoi me skuadrën e PSG-së, por mungoi në listën e ekipit të tyre pasi Pochettino zbuloi se lojtari "u desh të largohej për arsye personale. Por ai nuk është i lënduar".

Mungesa e Gueye ngriti pikëpyetje nëse ai e kishte humbur ndeshjen sepse refuzoi të vishte flamurin e ylberit, simbolin e komunitetit LGBTQ+. Të gjitha ndeshjet e Ligue 1 fundjavën e kaluar shfaqën flamurin e ylbertë në numrat e fanellave të lojtarëve dhe shiritat e kapitenëve si pjesë e një nisme për Ditën Ndërkombëtare Kundër Homofobisë, Bifobisë dhe Transfobisë më 17 maj.

Botimet franceze L'Équipe dhe Le Parisien theksuan se Gueye kishte humbur të njëjtin raund të ndeshjeve sezonin e kaluar. Përfaqësuesit e Gueye mohuan se ai e kishte bojkotuar ndeshjen sezonin e kaluar, por ende nuk kanë dhënë një deklaratë për mungesën e tij të shtunën. Megjithatë, media franceze RMC Sport pretendon se mungesa e Gueye ishte me të vërtetë për shkak të refuzimit të tij për të veshur një çantë me flamurin e ylberit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃