PANORAMA PLUS/ Në një intervistë telefonike me ‘Fox News Digital’ të shtunën, Mike Pompeo zbuloi se ai humbi më shumë se 41 kg gjatë gjashtë muajve të fundit pasi bëri ndryshime në stilin e jetesës pas daljes së tij nga administrata Trump vitin e kaluar. Intervista erdhi pasi fotot e tij ku shihej me shumë kilogramë më pak u publikuan gjatë fundjavës, duke rikthyer spekulimet se ish-sekretari i shtetit po merr në konsideratë të kandidojë në zgjedhjet presidencial në 2024.

Pompeo bëri të pamundurën për të vënë në dukje se ai humbi peshën vetë, përmes stërvitjeve dhe zakoneve më të disiplinuara dietike dhe jo me operacion ose ndihmë nga profesionistët e fitnesit. Sigurisht që nuk mund të mohohet transformimi fizik i Pompeos. Por pretendimet e tij se ai humbi peshën përmes ndryshimeve të vogla në dietë dhe stërvitje kanë krijuar polemika midis nutricionistëve dhe profesionistëve të industrisë së fitnesit – asnjëri prej të cilëve nuk beson se një humbje e tillë dramatike e peshës do të ishte e mundur përmes ndryshimeve të mëdha të jetesës. “40 kilogramë në gjashtë muaj është e pabesueshme,” pretendoi një ekspert fitnesi në Kansas City Star, “veçanërisht për moshën e tij”.

58-vjeçari pohoi se ai humbi peshë sepse ndaloi së ngrëni karbohidrate në një masë të madhe dhe u përpoq të hante në proporcione më të vogla. Pompeo tha se ai ndërtoi një palestër në bodrumin e shtëpisë së tij dhe e pajisi me disa shtanga dhe një makinë eliptike. “Unë u përpoqa të zbres atje pesë, gjashtë herë në javë dhe të qëndroj në të për rreth gjysmë ore,” tha ai. “Dhe kjo nuk ishte asgjë shkencore. Nuk kisha trajner, nuk kisha dietolog. Isha vetëm unë.”

Larg punës, ai tha se tani zgjedh ushqime më të shëndetshme si të bardhat e vezëve dhe proshutën e gjelit të detit në vend të petullave me kunguj gjatë udhëtimeve familjare në Ihop. Pompeo këmbënguli se ai po kujdeset për shëndetin e tij, jo për një kandidim presidencial.

© Panorama.al

Te lidhura


Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃