Ukraina po akuzon ushtarët rusë për përdhunim të fëmijëve gjatë pushtimit të qyteteve dhe fshatrave përreth qytetit lindor të Kharkiv.

Këtu përfshihen akuzat për përdhunimin dhe vdekjen e një djali 1-vjeçar nga ushtarët rusë.

Akuza të tjera në raport, të listuara nga gazetarja ukrainase Iryna Matviyishyn, përfshijnë përdhunimin e trenjakëve 9-vjeçare para nënës së tyre, përdhunimin e një vajze 2-vjeçare që mbijetoi dhe përdhunimin e dy djemtë 10-vjeçarë, ndër krime të tjera të parrëfyeshme.

Raporti vjen nga Lyudmyla Denisova, Komisionerja e Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut.

Një tank i djegur u pa në një fshat afër Kharkiv pasi forcat ruse u tërhoqën. Një raport nga Lyudmyla Denisova, Komisionerja e Parlamentit të Ukrainës për të Drejtat e Njeriut, pretendon për përdhunime masive të kryera nga forcat ruse gjatë pushtimit të rajonit.

Faqja në Twitter për Ministrinë e Mbrojtjes të Ukrainës i atribuohet raportit të Denisova: '10 raporte për përdhunime nga pushtuesit, përfshirë 8 fëmijë, u morën nga fshatrat e sapoçliruara në rajonin e Kharkiv në vetëm një orë. 'Dje – 56 raporte. Mes fëmijëve: dy djem 10-vjeçarë dhe një djalë 1-vjeçar i cili vdiq nga plagët e marra.'

Raporti akuzon gjithashtu ushtarët rusë për përdhunimin e dy burrave të moshës 67 dhe 78 vjeç.

"Me sa thuhet, Linja e Ndihmës Psikologjike e Komisionerit merr thirrje për krime të tilla lufte çdo ditë tani," shkroi Matviyishyn.

”Kjo është një pjesë shumë e vogël e territorit që u çlirua nga rusët, krahasuar me ato qytete, fshatra dhe qytete që janë ende nën pushtim”, tha ajo.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃