Martesa mes dy të dashuruarve është një nga ditët me të bukura për një çift, sidomos për femrat. Shqetësimi më i madh është si do të jetë fustani i nusërisë.

Vellot e dasmës kanë filluar të përdoren në kohërat romake kur nuset kanë qenë të mbuluara nga koka në këmbë me një vello gjigante të kuqe, e cila quhej flammeum.

Ngjyra e bardhë përfaqësonte pastërtinë, duke simbolizuar si dëlirësinë e një gruaje, ashtu edhe kalimin e saj në statusin e një grua romake të martuar.

E bardha lidhej me Vestën, Perëndesha e virgjër e vatrës së shtëpisë dhe familjes, e cila shërbehej nga priftëreshat e tempullit të veshura me veshje të bardha.

Mirëpo kohët kanë ndryshuar dhe nuset nuk veshin domosdoshmërisht fustan të bardhë në dasmën e tyre, por luajnë edhe me ngjyrat.

Ndërkohë këtë vit, ndër tendencat e dasmave që po rriten, shitësit kanë vënë re një rritje të interesit për fustanet e zeza të nusërisë.

Në Google Trends, në shtator dhe tetor 2021, "fustani i zi i nusërisë" u kërkua më shumë se "fustani i bardhë i nusërisë".

Laura McKeever, menaxhere e markës PR, një nga shitësit më të mëdhenj të fustaneve të dasmës në Shtetet e Bashkuara tha:

Ky është deri tani trendi ynë i preferuar dhe ne po e adhurojmë. Fustanet e zeza janë elegant dhe dramatik. Koncepti i asaj që konsiderohet tradicionale ka evoluar, Pandemia ka ndikuar edhe në këtë ndryshim, Në zgjedhje të tjera jo të bardha, nuset po i drejtohen gjithashtu opsioneve të fustaneve blu, shampanjë, vjollcë dhe të kuqe. Duke u larguar nga ky trend, David's Bridal ka rritur zgjedhjen e fustaneve me ngjyra jokonvencionale me 30% këtë vit, nga 10% vitin e kaluar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të klikoni këtu për të na kontaktuar.

Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware plugin for WordPress to pull full-text RSS articles 📃