Cilat janë shkaqet që djersisim natën dhe si mund ta parandalojmë

Djersitja gjatë natës është krejt normale, që nuk do të thotë se duhet të ngriheni aq të lagur sa të duhet të ndërroni çarçafët. Ndërsa vetë akti i djersitjes nuk ndikon në gjumin tuaj, shkaku themelor mund të jetë ndikimi i shëndetit tuaj.

Capture

Çfarë janë djersitjet e natës?

Ne flasim për djersitje gjatë natës kur djersitni natën edhe nëse dhoma juaj e gjumit nuk është veçanërisht e nxehtë. Djersitjet e natës janë simptoma jo specifike dhe nuk duhet t’ju frikësojnë. Cilat janë shkaqet.

 • Ambienti i gjumit. Nëse ambienti juaj i gjumit është shumë i nxehtë, trupi juaj do të djersitet gjatë gjumit.
 • Stresi dhe ankthi. Stresi dhe ankthi manifestohen në shumë mënyra dhe një prej tyre janë djersitjet e natës
 • Alkooli. Alkooli rrit rrahjet e zemrës dhe relakson rrugët e frymëmarrjes, duke e bërë më të vështirë frymëmarrjen, të dyja këto mund të rrisin temperaturën e trupit, duke ju bërë të djersiteni.
 • Menopauza ose shtatzënia. Nxehjet e nxehta janë një simptomë e zakonshme e menopauzës dhe shkaktohen nga ndryshimet në nivelet e hormoneve.
 • Barna. Disa medikamente mund të shkaktojnë djersitje të tepruar gjatë natës si një efekt anësor.
 • Kushtet mjekësore. Disa kushte mjekësore mund të shkaktojnë gjithashtu djersitje gjatë natës. Këto përfshijnë hipogliceminë (sheqerin e ulët në gjak), hiperhidrozën, çrregullimet hormonale si hipertiroidizmi (tiroidja tepër aktive), infeksionet bakteriale, sëmundja e refluksit gastroezofageal (GERD), sëmundjet autoimune si artriti reumatoid, gjendjet neurologjike si goditja në tru dhe disa lloje kanceri, si leucemia. dhe limfoma Hodgkin.

Si parandalohet:

 • Mbani dhomën tuaj të gjumit të freskët
 • Ndryshoni shtratin dhe pizhamet tuaja
 • Shmangni alkoolin, kafeinën, stërvitjen dhe vaktet shumë afër kohës së gjumit
 • Hiqni dorë nga ushqimet pikante
 • Merrni pak kohë për t’u çlodhur para gjumit
 • Merrni ndihmë profesionale

/REVISTA PSIKOLOGJIA

© Panorama.al

Te lidhura