Historia e trishtë që fshihet pas fustanit ikonik të Marilyn Monroe që Kim Kardashian veshi në “Met Gala 2022”

Panoramaplus.al/ Kur Marilyn Monroe mori pjesë në festën e ditëlindjes së 45-të të John F. Kennedy -t në Madison Square Garden në Nju Jork më 19 maj 1962, ankthi, trishtimi dhe pilulat e marra për të shmangur një depresion të tillë kishin marrë tashmë një ndikim shumë negativ për aktoren 35-vjeçare. 

Marrëdhëniet e saj të njohura me vëllezërit Kennedy, John dhe Robert, ishin qershia mbi tortë.

Midis 4 dhe 5 gushtit 1962, një nga gratë më të njohura në botë dhe një nga simbolet më të njohura të seksit në histori, u gjet e vdekur në shtëpinë e saj në Brentwood.

Arsyet e vdekjes së saj tregojnë një vetëvrasje të mundshme, produkt i depresionit dhe vetëshkatërrimit të saj.

Rreth një muaji më parë, Kim Kardashian zgjodhi për Met Gala-n e këtij viti fustanin Jean-Louis që Marilyn Monroe kishte veshur atë natë në Madison Square Garden, i cili u interpretua si një mesazh i llogaritur gabim dhe konfuz.

Shtojini kësaj  ndryshim drastik të ngjyrës së flokëve duke i kthyer në bjonde dhe qëllimin që i vuri vetes për të humbur peshë për të veshur  fustanin ikonik.

Në atë natë të vitit 1962 në Nju Jork, Monroe mbërriti në mbledhjen e fondeve me një fustan që mbeti i fshehur kryesisht pas një palltoje të bardhë leshi, por kur doli në skenë, ajo hoqi pallton me stilin dhe dhuntinë unike që e karakterizonte dhe e tregoi atë krijim të bërë me porosi nga Jean Louis me plot sharm.

Fustani me kurriz totalisht të zbuluar, ngjyrë mishi, i tejdukshëm dhe me formë është frymëzuar nga një skicë e Bob Mackie. Përveç bukurisë legjendare të Marilyn Monroe, mijëra kristale të qepura me dorë në siguruan që të gjithë sytë të ishin te ylli i Hollivudit. Fustani ishte aq i ngushtë sa duhej qepur para paraqitjes së saj.

Një nga paraqitjet e fundit të Marilyn

Veshja është gjithashtu e një rëndësie të veçantë pasi Marilyn Monroe vdiq vetëm tre muaj më vonë, duke e bërë këtë një nga paraqitjet e saj të fundit publike.

Veshja u shit në vitin 2016 në një ankand të organizuar nga Julien’s për 4.81 milionë dollarë dhe aktualisht është në pronësi të Ripley’s Believe It or Not.

  

      

© Panorama.al