[ SHIKO SPORT ONLINE ]

Ka sportistë që përpiqen në çdo mënyrë të vonojnë tërheqjen nga aktiviteti, kështu ka qenë edhe për Francesco Tottin, sa për të dhënë një shembull, por kështu është edhe për Zlatan Ibrahimovic, i cili në moshën 41-vjeçare do të luajë një sezon tjetër me Milanin. Por ka edhe sportistë që vendosin të largohen kur janë ende në fuqi dhe që thonë lamtumirë pasi kanë arritur një gol të madh, kështu ishte për Flavia Pennetta, e cila la tenisin pasi fitoi US Open dhe Nico Rosberg, i cili çuditërisht u terhoq nga Formula 1 pasi fitoi Kampionatin Botëror me Mercedes (dhe ishte vetëm 31 vjeç).

Ai qe vendos të largohet nga futbolli i luajtur sot eshte Martin Hinteregger, i cili përshëndet botën e tij sportive në moshën 29-vjeçare dhe e bën këtë pasi fitoi Ligën e Evropës me Frankfurt. Hinteregger është një mbrojtës austriak, ai pati një karrierë të shkëlqyer, fitoi në shtëpi me Salzburgun dhe më pas zbarkoi në Bundesligë, me Eintracht Frankfurt fitoi çuditërisht Europa League. Një udhëtim i jashtëzakonshëm ai i kuqezinjve që eliminuan Barcelonën dhe fituan me penallti në finale me Rangers.

Hinteregger ka luajtur dy kampionate evropiane me Austrinë, ka luajtur edhe kundër Italisë qershorin e kaluar në ndeshjen e vlefshme për 1/8-të. Dhe tani, për çudi, ai tha mjaft. Klubi i Frankfurtit ka lëshuar një deklaratë zyrtare duke njoftuar tërheqjen e Hinteregger, i cili në këtë mënyrë heq dorë edhe nga një kontratë dyvjeçare. Ai donte t’i falënderonte të gjithë dhe shpjegoi se tashmë në vjeshtë kishte filluar të luante me idenë për t’u tërhequr, pastaj pasi fitoi një trofe ndërkombëtar kuptoi se ishte koha për të thënë mjaftueshëm:

“Vjeshtën e kaluar kisha mendimet e mia të para për tu terhequr. U gjenda në një fazë të vështirë nga pikëpamja sportive: paraqitjet e mia ishin të luhatshme. Fitoret nuk ishin më aq të mira, por çdo humbje më dhemb dy herë më shumë.

Rritja ime e paraqitjeve në Primavera dhe sukseset tona në Europa League më motivoi edhe më shumë të them lamtumirë me sukses të madh sportiv. Dëshiroj të falënderoj shokët e mi, ekipin e trajnerëve, ekipin që qëndron pas ekipit, të gjithë punonjësit dhe menaxhmentin sportiv për besimin, mbështetjen dhe kohën e madhe që kam qenë. mund të jetojë këtu”.

Pastaj hoqi disa guralecë nga këpuca e tij: “Më vjen shumë keq. Ta them edhe një herë shumë qartë: Dënoj me vendosmërinë më të madhe idetë e së drejtës, intolerante dhe çnjerëzore. Kushdo që më njeh e di, para së gjithash unë duhet të bëj një distancë dhe të ridrejtoj jetën time. Jam mirënjohës që Eintracht më jep mundësinë për të ndërmarrë këtë hap tani…”.

Shtëpia e parë e Hinteregger është qyteti i vogël i Sirnitz, Austri, i cili goditi titujt kohët e fundit pasi priti “Hinti Cup” – një turne i rastësishëm futbolli i organizuar nga Hinteregger (i mbiquajtur “Hinti”) dhe ish-partneri i tij i biznesit Heinrich Sickl, siç zbulohet nga gazetari austriak Michael Bonvalot.

Sickl, gjithashtu nga Sirnitz, u ul në Këshillin Bashkiak të Gracit për Partinë nacionaliste të Lirisë së Austrisë (FPÖ) deri në vitin 2021 dhe bëri bujë gjatë asaj kohe për shkak të kontakteve të tij me të djathtën ekstreme. Për shembull, ai i dha me qira ambientet e ekstremit të djathtë “Lëvizja Identitarian Austria”.

Simbolet e Identitaristëve janë ndaluar në Austri që nga mesi i vitit 2021, me qeverinë që e përshkruan organizatën si “ekstremiste të krahut të djathtë, raciste, seksiste, nacionaliste dhe me orientim etnik”. Si i ri në vitet 1990, Sickl ishte një anëtar i organizatës gjermane neo-naziste Fronti Nacionalist, e cila u ndalua si antikushtetuese në vitin 1992. FPÖ e kishte hedhur poshtë këtë si një “mëkat për të rinjtë” nga ana e politikanit.

Kur u shfaqën lidhjet e tij me Sickl, dhe me “Hinti Cup” që do të mbahej në një pronë në pronësi të nënës së Sickl, Hinteregger, një i preferuar i fansave të Frankfurtit, shkoi në Instagram për të sqaruar pozicionin e tij.

“Është e pabesueshme që një person i panjohur mund të thotë gjëra të tilla për mua”, ka shkruar Hinteregger. “Ashtu si familja Sickl, unë i kam rrënjët në Sirnitz – doja të tregoja vlerësimin tim dhe të falënderoja fansat, klientët dhe mbështetësit që nga fëmijëria ime me ‘Hinti Cup’.