[ KRITERE.COM ⚽ VEDI CALCIO GRATIS ]

Fakti se në fushë mungonin shumë titullar nuk mjafton për të justifikuar humbjen e shëmtuar 3-2 të pësuar nga Milan-i kundër ekipit modest hungarez ZTE.

Kuqezinjtë janë mbrapa në krahasim me rivalët dhe merkato nuk po zhbllokohet. Një situatë kjo që shqetëson tifozët kur kanë mbetur tri javë nga fillimi i kampionatit.

Të gjithë presin po-në e Brugge për Charles De Ketelaere, i cili nuk është grumbulluar me ekipin dhe ky interpretohet si një sinjal pozitiv nga merkato, por ndërkohë, Milani i parë dje tregoi shumë probleme dhe një blerje e vetme nuk mjafton për t’i zgjidhur.

Nota pozitive ishte paraqitja e Adli. I aktivizuar si fantazist, francezi tregoi menjëherë cilësi teknike dhe vuri në pah aftësi të jashtëzakonshme për sa i përket vizionit të lojës.

Një realitet i këndshëm që magjepsi edhe Piolin: “Është një 7 që mund të luajë edhe si 10”. Në praktikë, ndonëse në mënyrë të vogël, edhe Milan-i ka… Di Maria-n e tij.

Adli tashmë ka magjepsur tifozët që ngushëllojnë veten me lojën e tij në rrjetet sociale: “Duke pasur parasysh Adli dhe duke pasur parasysh që Milan-i mund të luajë edhe me tre lojtarë në mesfushë, më shumë se një talent si De Keteleare, unë do të kërkoja më shumë një profili më të pjekur, ndoshta për ta vendosur në të djathtë ” ose:

“Të flasësh për një kampion më duket e parakohshme dhe e pavend, por mendoj se Adli mund të bëhet një mesfushor i shkëlqyer, ndoshta si mesfushor i djathtë do të kishte një pozicion ideal, por edhe në mes më ka pëlqyer në këto ndeshje të para”.

Pseudonimin e ka tashmë: piktori: “Dhe kujdes se piktori nuk është vetëm “pasim i fundit” dhe hapje spektakolare të lojës, ka edhe shumë vrapim dhe inteligjencë taktike. Ndeshjet e para që konfirmojnë pritshmëritë” dhe: “Adli lojtar luksoz, perfekt për piolizëm. I përulur, i gatshëm, i talentuar. Dhe padyshim i nënvlerësuar nga të gjithë”.

Ka nga ata që shkruajnë: “ndoshta janë ndeshje që nuk kanë shumë kuptim, por ka treguar lëvizje prej kampioni!” dhe përsëri: “Ai ka cilësi të mëdha.. dyshimet e mia janë për forcën fizike … por djali duket i strukturuar mirë” dhe më pas: “Adli mesfushor për 4-3-3, nuk do të më çudiste ta shihja edhe para mbrojtjes në një skemë 4 -2-3-1”.

Interneti, i papërmbajtur: “Shkruhet Yacine Adli, lexohet futboll” dhe gjithashtu: “Yacine Adli ka atë aftësi për ta nxjerrë shokët e skuadrës para portës me shumë lehtësi… ai do ta bëjë Theo-n të shënojë më shumë gola dhe lojtar q deprtojnë pa top” dhe në fund:

“Adli më duket një Di Maria shumë i ri. Vizioni i shkëlqyer i lojës, pasime të shkëlqyera, top në thellësi. Gjithashtu fizikisht, i dobët, jo muskuloz, i gjatë. Më pëlqen shumë si lojtar, e kam ndjekur në shumë ndeshje vitin e kaluar, por tani ai është i uritur dhe kjo duket”.


Get CyberSEO Lite (https://www.cyberseo.net/cyberseo-lite) - a freeware full-text RSS article import plugin for WordPress.